Chcesz, aby podłoga w Twoim domu była odporna na wilgoć i uszkodzenia, a jednocześnie była miękka w dotyku, elegancko się prezentowała i dodawała wnętrzom przytulnego charakteru? Wybierz posadzki żywiczne – podłogi wykonane z elastycznego materiału poliuretanowego, które z tarasów i balkonów trafiły do modnych aranżacji wnętrz.

Czym są posadzki żywiczne?

Nowoczesne posadzki żywiczne wykonuje się m.in. z żywicy poliuretanowej. Jest to syntetyczny materiał, który składa się z płynnej żywicy oraz utwardzacza. Żywicę aplikuje się w podobny sposób jak wylewki samopoziomujące.

Aby zyskać wytrzymałą podłogę, należy odpowiednio przygotować podłoże. Posadzki żywiczne można wykonać na podłożu z betonu oraz na jastrychu cementowym i anhydrytowym. Ważne jest, aby było ono równe, dlatego przed wylewką żywicy, należy je oszlifować, a następnie dokładnie oczyścić. W przypadku dużych nierówności, potrzebna może okazać się dodatkowa wylewka samopoziomująca. Kolejnym krokiem jest zagruntowanie podłoża.

Gdzie można zastosować posadzki żywiczne?

Posadzki żywiczne są bardzo odporne  na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne oraz zmiany temperatur. Wykorzystywano je jako posadzki przemysłowe w miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszego (m.in. na halach lotnisk, w przychodniach zdrowia, aptekach, halach sportowych czy dużych galeriach handlowych).

Posadzka żywiczna coraz częściej wybierana jest także do biur, domów jednorodzinnych oraz mieszkań. Można ją wykorzystać zarówno na zewnątrz (balkony, tarasy), jak i wewnątrz. Dobrze będzie prezentować się w stylowo urządzonym salonie czy przestronnym holu. Te nowoczesne podłogi mogą zastąpić droższy gres czy płytki PCV. Połączenie wysokich walorów użytkowych z elegancką estetyką sprawia, że posadzki poliuretanowe z żywicy cieszą się rosnącym zainteresowaniem.

Czym wyróżniają się posadzki żywiczne?

Największą zaletą podłóg żywicznych jest ich wysoka wytrzymałość na obciążenia. Ustawienie na nich ciężkiej meblościanki ze sprzętem RTV nie stanowi żadnego problemu. Ten rodzaj posadzki to inwestycja na długie lata. Nie trzeba obawiać się, że ich powierzchnia może się zarysować i uszkodzić podczas dużego przemeblowania czy generalnego remontu domu.

Powierzchnia jest odporna na ścieranie, dlatego posadzki żywiczne przez długi czas zachowują swoje walory dekoracyjne. Można je wykonać w kuchniach czy łazienkach, ponieważ są odporne na działanie wody. Wiele osób decyduje się na ten rodzaj podłogi do pomieszczeń gospodarczych (piwnice, kotłownie).

Powierzchnia jest bardzo łatwa do czyszczenia i nie wymaga żadnych szczególnych środków pielęgnacji czy okresowej konserwacji. Do jej sprzątania bez obaw można użyć środków chemicznych, ponieważ żywica poliuretanowa nie straci swojego naturalnego połysku i koloru. To sprawia, że wiele osób zastanawia się nad taką nowoczesną podłogą w miejsce klasycznego parkietu, który jest bardzo ciepły i elegancki, ale po kilkunastu latach może wymagać renowacji.

Warto podkreślić, że posadzka  żywiczna może zyskać wykończenie satynowe lub na wysoki połysk. Stworzy ona jednolitą powierzchnię bez spoin i nierówności. Żywica poliuretanowa jest ciepła (nadaje się pod ogrzewanie podłogowe) i bardzo dobrze tłumi hałasy.